Czym szlifować gładź? Wyjaśniamy

Od wielu lat standardem w wykończeniu każdego mieszkania czy domu są gładkie ściany. Aby uzyskać taki efekt, stosuje się różnego rodzaju gładzie, które należy odpowiednio położyć i wyszlifować. Ta ostatnia czynność jest kluczem do nienagannie wykończonych wnętrz. Jak to robić? Czym szlifować gładź? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Ręcznie czy mechaniczne – czym najlepiej szlifować gładź?
  2. Szlifowanie na mokro
  3. Czym szlifować gładź, aby uzyskać efekt gładkich ścian? Najważniejsze zasady

Ręcznie czy mechaniczne – czym najlepiej szlifować gładź?

Szlifowanie gładzi może odbywać się ręcznie lub mechanicznie. Pierwsza metoda jest pracochłonna, lecz ekonomiczna i świetnie sprawdza się w wygładzaniu niewielkich powierzchni. Wówczas do pacy z uchwytem montuje się papier ścierny lub siatkę ścierną o odpowiedniej granulacji. Dużą wadą ręcznego szlifowania jest brak możliwości odprowadzania powstałego pyłu.

Co w przypadku generalnego remontu? Czym najlepiej szlifować gładź przy większych płaszczyznach? Odpowiedź jest prosta – warto rozważyć zastosowanie mechanicznych urządzeń do szlifowania. Z pomocą przychodzi szlifierka nazywana „żyrafą”. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, możesz go wypożyczyć. Koszty są nieporównywalnie niskie do długości czasu, jaki zaoszczędzisz przy jego użyciu. Dodatkowo taką elektryczną szlifierkę podłącza się do przemysłowego odkurzacza, aby od razu usuwać pył z powietrza.

Szlifowanie na mokro

Powyższe sposoby wygładzania ścian określane są jako metody na sucho. W sklepie można spotkać jednak gładzie oznaczone jako bezpyłowe, którymi szlifuje się na mokro. Ten sposób polecany jest głównie osobom, które mają większe umiejętności w tym zakresie. Polega on na nałożeniu gładzi na nawierzchnię, po to, aby po wstępnym związaniu namoczyć delikatnie ścianę wodą i zatrzeć ją specjalną pacą filcową, a następnie wygładzić pacą stalową. Czynności te należy powtórzyć.

Czym szlifować gładź, aby uzyskać efekt gładkich ścian? Najważniejsze zasady

Nakładanie gładzi powinno odbywać się przy użyciu czystej pacy ze stali nierdzewnej, zaczynając od góry, czyli od sufitów, i schodząc w dół po ścianach. Należy dbać o równomierne jej rozprowadzenie. Zaleca się położenie dwóch warstw – pierwsza wyrównuje daną powierzchnię, a druga niweluje powstałe nierówności. Każda warstwa musi być starannie przeszlifowana. Pomogą Ci w tym właściwie dobrane materiały ścierne lub elektronarzędzia i odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, które pozwala nam ujrzeć niedoskonałości na płaszczyznach, które trzeba obrobić. Na pytania, czym szlifować gładź i jaką metodę wybrać, musisz odpowiedzieć sobie sam! Zapoznaj się z naszym asortymentem, może to pomoże podjąć Ci decyzję!