Jaki papier ścierny do drewna? Wyjaśniamy!

Wiele mebli i ozdób z drewna nie mogłoby powstać bez papieru ściernego. To właśnie ten niepozorny produkt przygotowuje i wygładza powierzchnię, dbając o jej estetykę i elegancję. Kluczowe pytanie brzmi jednak, jakim papierem szlifować drewno? Producenci oferują wiele odmian, które różni się między innymi gradacją. W tym artykule wyjaśnimy, czym kierować się przy wyborze papieru do konkretnej pracy!

Spis treści:

 1. Jaka gradacja papieru ściernego?
 2. Jakim papierem szlifować drewno? Jeszcze kilka słów o gradacji!
 3. Jaki papier ścierny do drewna?

Jaka gradacja papieru ściernego?

Jedną z kluczowych decyzji podczas wyboru papieru ściernego jest jego gradacja. To nic innego jak ziarnistość papieru, od której w dużej mierze zależy efekt końcowy. Są pewne zakresy gradacji, które oczywiście odrobinę mogą różnić się od konkretnego producenta.

 • Papier ścierny o grubym ziarnie P40 do P80 – idealny do usuwania większych nierówności, farby, zagrzybień i odsłaniania surowej powierzchni drewna.
 • Papier ścierny o średnim ziarnie P100 do P150 – używany do wygładzania powierzchni drewna po zastosowaniu papieru o grubym ziarnie. Dokładniej usuwa widoczne rysy i nierówności.
 • Papier ścierny o drobnym ziarnie P180 do P240 – przeznaczony stosowany do wygładzania i matowienia powierzchni drewna. Radzi sobie nawet z drobniejszymi rysami i śladami po poprzednich ziarnach papieru ściernego. Przygotowuje powierzchnie do aplikacji lakieru lub dalszego wykańczania.
 • Papier ścierny o bardzo drobnym ziarnie P320 i wyższe – stosowany do wykończenia i wygładzenia powierzchni drewna na przykład przed aplikacją lakieru czy bejcy. Jest kluczem do gładkiego i jednolitego wykończenia.

Zauważ więc, że gradację należy dopasować do konkretnego etapu prac i pożądanego efektu.

Jakim papierem szlifować drewno? Jeszcze kilka słów o gradacji!

Według fachowców kompleksowe szlifowanie zaczyna się od papieru ściernego o grubszej ziarnistości. Stopniowo można przechodzić do papieru o mniejszej, a w końcu najmniejszej gradacji, dzięki czemu osiągniesz efekt gładkiej i ładnie wykończonej powierzchni. Dlatego nie warto stosować tylko jeden gradacji papieru ściernego, bo w ten sposób nie osiągniesz zadowalającego efektu.

Jaki papier ścierny do drewna?

Producenci oferują różne produkty, takie jak papier ścierny do drewna na rzep. W ofercie Kovax zobaczysz papiery ścierne dedykowane typowo do:

 • obróbki surowego drewna,
 • szlifowania podkładu,
 • przygotowania pod polerowanie,
 • polerowania.

Dzięki temu zakup będzie prostszy i nie będziesz mieć wątpliwości, jaki papier ścierny do drewna nada się do Twojej pracy.