Jaki papier ścierny do plastiku? Podpowiadamy

Odpowiednie przygotowanie powierzchni plastikowej ma decydujący wpływ na efekt końcowego malowania czy odnowienia. Szlifowanie to krok, który wymaga zastosowania takiego materiału ściernego, który nie uszkodzi danej powłoki. Jeśli chcesz uzyskać wskazówki, jakie produkty będą do tego najlepsze, zapraszamy do czytania!

Spis treści:

  1. Co ma wpływ na to, jaki papier ścierny do plastiku wybrać?
  2. Papier ścierny na mokro – zalety
  3. Polerowanie plastiku – zasady, które należy zastosować

Co ma wpływ na to, jaki papier ścierny do plastiku wybrać?

Są różne typy syntetyków o odmiennych właściwościach, które w znaczący sposób wpływają na ich obróbkę. To, jaki papier ścierny do plastiku jest najlepszy, zależy m.in. od stopnia twardości tworzywa. Polipropylen (PP), polietylen (PE), poliwinylowy chlorek (PVC) i poliwęglan (PC) są miękkimi materiałami, dlatego ich polerowanie powinno odbywać się przy pomocy papieru ściernego wodnego o wysokiej granulacji. Dzięki temu ziarna szlifierskie nie zapychają się, a plastik nie przegrzewa. Z kolei polimetakrylan metylu (PMMA) jest dość twardy i łatwo można go zarysować, dlatego do jego polerowania należy najpierw użyć papieru ściernego o średniej gradacji, aby stopniowo przejść na materiał o wyższym stopniu granulacji. Tworzywo PET, wykorzystywane głównie w produkcji butelek plastikowych, jest twarde i sztywne. W tym przypadku wyłącznie szlifowanie na sucho pozwala uzyskać powierzchnię gładką i bez zarysowań.

Papier ścierny na mokro – zalety

Używanie papieru ściernego na mokro ma wiele zalet. Z pewnością taki sposób szlifowania redukuje powstawanie pyłu. Czynność ta generuje także ciepło, co prowadzi do topnienia i zniekształcenia plastiku. Wygładzanie na mokro zapobiega jednak temu, gdyż pozwala na lepsze chłodzenie powłoki. Ponadto mokry materiał ścierny rzadziej się zapycha ziarnami szlifierskimi, a tym samym jego żywotność się zwiększa. Przy tej metodzie szlifowania trzeba pamiętać o zastosowaniu właściwej ilości wody lub płynu do polerowania. Także regularne płukanie papieru wpływa na uzyskanie efektywnego wygładzenia plastiku.

Polerowanie plastiku – zasady, które należy zastosować

W czasie szlifowania należy unikać kilku rzeczy, które mogą nadmiernie uszkodzić nawierzchnię plastikową. Nie wolno za bardzo przyciskać papier do tworzywa, aby nie powstał wgniecenia czy zadrapania. Ważne jest, aby polerować delikatnie i równomiernie. Pamiętaj, aby dobrać materiał ścierny o właściwej gradacji – warto zawsze przeprowadzić test na fragmencie tworzywa, aby upewnić się, że przyniesie zamierzony efekt. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie. Zaufaj naszym rozwiązaniom!