Z czego robi się papier ścierny?

Czy wiesz, że dawniej do produkcji papieru ściernego stosowano tłuczone szkło? W Chinach używano nawet mielonych muszli, piasku i nasion, a w niektórych krajach skóry rekina. Obecnie papier ścierny powstaje już ze zdecydowanie trwalszych i bardziej profesjonalnych materiałów, takich jak elektrokorund czy węglik krzemu. Zaraz przeczytasz, z czego robi się papier ścierny w XXI wieku i jakie jego rodzaje zasługują na uwagę!

Spis treści:

  1. Z czego robi się papier ścierny?
  2. Jaka jest twardość papieru ściernego?
  3. Czym jest gradacja papieru ściernego?
  4. Z czego robi się papier ścierny?

Z czego produkuje się papier ścierny?

Tradycyjny papier ścierny zazwyczaj składa się z trzech głównych warstw. Pierwsza, nazywana podkładową, przyjmuje postać na przykład kartonu lub tkaniny syntetycznej. Druga to warstwa lepiszcza, która zespala ze sobą całość i często powstaje z żywic syntetycznych. Natomiast trzecia warstwa ma funkcję ścierną i to właśnie ona przede wszystkim odpowiada za prace szlifierskie i wszelkie inne prace wykonawcze.

Kluczowe pytanie brzmi jednak, z czego dokładnie robi się warstwę ścierną? Zazwyczaj z takich materiałów jak:

  • węglik krzemu,
  • korund,
  • elektrokorund,
  • tlenek aluminium,
  • szmergla,
  • karborund,
  • cyrkon glinu.

Papier ścierny przyjmuje więc wiele postaci, a kluczowa warstwa ścierna różni się budową, funkcjami i zastosowaniem.

Jaka jest twardość papieru ściernego?

Producenci oferują papiery ścierne o przeróżnej twardości w skali Mohsa. W naszym asortymencie zobaczysz na przykład papier ścierny Maxcut do zadań specjalnych, który wyróżnia twardość 9,8, dlatego nadaje się do ekstremalnie trudnego szlifowania. Ma zbliżone parametry do najtwardszego minerału na świecie, czyli diamentu z liczbą 10 w skali Mohsa, więc sprawdzi się zwłaszcza do przemysłowych prac. Papiery ścierne różnią się zatem twardością, co warunkuje ich zastosowanie i funkcje.

Czym jest gradacja papieru ściernego?

Jednym z najważniejszych parametrów jest też gradacja papieru ściernego, od której w dużej mierze zależy efekt końcowy pracy. Do wyboru są papiery ścierne o grubym (P40 do P80), średnim (P100 do P150 ) i drobnym (P180 i wzwyż) ziarnie, które należy dopasować do etapu prac i oczekiwanego rezultatu.

Co jeszcze warto wiedzieć o papierze ściernym?

Papier ścierny jest dostępny w postaci arkuszy, rolek, siatek, pasów, krążków, ściernic, ściernic, gąbek i kostek, co jeszcze bardziej ułatwia wybór konkretnego na miarę indywidualnych potrzeb. Zauważ więc, iloma parametrami różnią się materiały ścierne i jaki ogromny wybór oferują producenci. W asortymencie Kavax Polska zobaczysz wiele rodzajów papieru ściernego, które wykorzystasz do obróbki praktycznie każdego tworzywa – od drewna, aż po najtwardsze metale!