Zastosowanie materiałów ściernych w przemyśle

Przemysł to nie tylko zaawansowane technologicznie linie produkcyjne oraz urządzenia CNC. Jednym z kluczowych elementów, który odgrywa niezwykle istotną rolę w tej dziedzinie, są także materiały ścierne. To właśnie one biorą udział w procesach ścierania, polerowania i szlifowania, więc mają kluczowe znaczenie podczas produkcji przedmiotów medycznych, motoryzacyjnych czy lotniczych. Przeczytaj, jakie jest dokładnie zastosowanie materiałów ściernych w przemyśle!

Spis treści:

  1. Jakie materiały ścierne wykorzystuje się w przemyśle?
  2. Jakie jest główne zastosowanie materiałów ściernych w przemyśle?
  3. Jakie jeszcze zastosowanie przemysłowe mają materiały ścierne?

Jakie materiały ścierne wykorzystuje się w przemyśle?

Przemysł obfituje w różne materiały ścierne, a każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Do wyboru są tworzywa elastyczne, w tym papiery ścierne, krążki, listki, siatki, płótna, pasty, folie oraz tworzywa twarde, takie jak ściernice, osełki i segmenty. Wymienione produkty umożliwiają ścieranie, szlifowanie i polerowanie oraz nadają się do każdego etapu obróbki.

Szczególną rolę, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i stolarskiej, odgrywa papier ścierny wykonany z ziaren szlifierskich przyklejonych do papierowej lub tkaninowej podstawy. Papier ścierny jest dostępny w różnych gradacjach ziaren, co pozwala na jego zastosowanie w wielu procesach – od usuwania farby po ostatni etap wykończenia drewna czy metalu.

Jakie jest główne zastosowanie materiałów ściernych w przemyśle?

W branży samochodowej materiały ścierne są niezastąpione w procesie produkcji i naprawy pojazdów. Zastosowanie tarcz i papierów z odpowiednią gradacją pozwala na obróbkę karoserii czy też elementów nadwozia. Dodatkowo, wykorzystuje się je w tworzeniu elementów układu napędowego i hamulców.

Materiały ścierne znajdują zastosowanie podczas produkcji wyrobów szklanych, takich jak okna, lustra, naczynia czy elementy dekoracyjne. Natomiast w przemyśle meblarskim materiały ścierne odgrywają nadzwyczaj ważną rolę: szlifowanie drewna przekłada się na estetykę i funkcjonalność wyrobów. Materiały ścierne nadają się także do renowacji starych mebli na przykład do usuwania powłok lakieru przed nałożeniem nowego wykończenia.

Jakie jeszcze zastosowanie przemysłowe mają materiały ścierne?

Produkcja części samolotowych wymaga bardzo wysokiej precyzji. Dlatego materiały ścierne to must have podczas obróbki wirników, turbin oraz innych elementów konstrukcyjnych. I oczywiście są one stosowane do produkcji elementów elektronicznych na przykład do usuwania warstw izolacyjnych. Używanie papierów, past, folii czy krążków ścierających w przemyśle przyjmuje więc wiele postaci!